Перейти до змісту

Встановлення ключів (ЕЦП)

Встановлення ключів АЦСК “Україна”

Увага

Для перед встановленням ключів даного АЦСК може знадобитися імпорт сертифікатів в ручному режимі

Ключі даного центру сертифікації мають розширення .ZS2 і мають декілька різновидів.
Наступна інформація стане підказкою щодо типів ключів даного АЦСК — він залежить від літер(и) після символу підкреслення:
хххх_Dхххх.ZS2
— керівник
хххх_Схххх.ZS2 — шифрування
хххх_Sхххх.ZS2 — печатка
хххх_Вхххх.ZS2 — бухгалтер
хххх_Uхххх.ZS2 — універсальний ключ (одночасно вказується в якості ключа шифрування і печатки)
Також можливі комбінації літер у назві ключа але принцип залишається тим самим:
хххх_DSхххх.ZS2 — керівник
хххх_DСхххх.ZS2 — окремий ключ керівника, він же шифрування
хххх_DUхххх.ZS2 — керівник/шифрування
хххx_ВSхххх.ZS2 — бухгалтер

Для встановлення ключів перейдіть до редагування профілю підприємства,
Профіль організації” - “Редагувати профіль”:

Профіль підприємства

Перейдіть до розділу “Цифровий підпис” і натисніть кнопку “Обрати” навпроти відповідного підпису:
Налаштуйте профіль підприємства

Далі вкажіть шлях до ключа і наберіть відповідний пароль.
Зробіть це для всіх наявних ключів:
Профіль підприємства

Встановлення ключів АЦСК “Приватбанк”

Особливістю ключів від АЦСК Приватбанк полягає у тому що всі ключі разом із сертифікатами знаходяться у одному файлі з розширенням .JKS. Для їх коректного встановлення потрібно виконати наступні дії:

 • На сторінці «Цифровий підпис» профілю підприємства позначте галочками усі підписи, які ви хочете встановити (печатка, бухгалтер; галочка навпроти підпису директора встановлення за замовчуванням).

 • Біля кожного підпису натисніть кнопку «Обрати після чого відкриється вікно вибору ключа:

Шлях до ключа

 • У полі «Шлях до особистого ключа» праворуч натисніть кнопку з трьома крапками і вкажіть файл ключа. Нижче вкажіть пароль до ключа.

 • Якщо обрано файл ключів «Приватбанку», то Соната автоматично запропонує обрати потрібний ключ із контейнера у наступному вікні:

Контейнер ключів Приватбанк

 • Натисніть на поле «Назва ключа» та оберіть один з ключів у списку, що з’явиться. При цьому звертайте увагу на поле «Тип ключа» — там буде вказано його призначення (печатка, керівник, бухгалтер).

 • Переконайтеся, що ви обрали потрібний тип ключа (керівник до директора, печатка до печатки…) і натисніть кнопку «Обрати».

 • Повторіть пункти 2…6 для кожного потрібного вам підпису у профілі Сонати.

УВАГА!

Іноді бувають ситуації, коли при встановлених коректно ключах Приватбанку неможливо відправити звіти — помилка про відсутність сертифікату шифрування.

На жаль, на сайті даного АЦСК можна завантажити тільки сертифікати для підпису. Щоб уникнути такої ситуації, зробіть наступне:

У Сонаті відкрийте “Меню – Криптобібліотека – Налаштування – Додатково (синій текст) – Сертифікати та СВС – Переглянути сертифікати”.

 • Знайдіть у списку за власником усі сертифікати Приватбанку, які виписані на ваше підприємство.

 • Натисніть на кожен зі своїх сертифікатів правою кнопкою миші та оберіть “Видалити”.

 • Закрийте усі вікна у Сонаті, перейдіть до налаштувань профілю та встановіть ключі знову.

 • Збережіть профіль.

Обов’язково у цей час повинен бути доступ до мережі інтернет та Сонаті нічого не повинно блокувати вихід у мережу. Тоді вона завантажить усі потрібні комплекти сертифікатів, і ви зможете коректно відправляти звіти.

Встановлення ключів АЦСК ІДД ДФС (податкової)

На даний момент ключі цього АЦCК надаються підписувачу у вигляді комплекту з двох файлів. key-6.dat та key-11.dat по кожному підпису. В якості ключа використовується файл key-6.dat. файл key-11.dat містить технічну інформацію і не використовується.

 • На сторінці «Цифровий підпис» профілю підприємства позначте галочками усі підписи, які ви хочете встановити (печатка, бухгалтер; галочка навпроти підпису директора встановлення за замовчуванням).

 • Біля кожного підпису натисніть кнопку «Обрати після чого відкриється вікно вибору ключа.

 • У полі «Шлях до особистого ключа» праворуч натисніть кнопку з трьома крапками і вкажіть файл ключа. Нижче вкажіть пароль до ключа:

Соната оберіть ключ

 • Повторіть пункти 2-3 для кожного підпису у профілі Сонати:

Соната ключі ДФС

 • Після того натисніть кнопку “Ок” і збережіть профіль. Ключі встановлено.

Встановлення апаратних ключів

Наразі Соната підтримує також апаратні електронні ключі на спеціальних носіях: "Алмаз" та "Кристал", від "Інституту інформаційних технологій" (модифікації Алмаз-1К, Кристал-1, Кристал-1Д), а також ключі “Автор” (модифікації SecureToken-337, SecureToken-337F, SecureToken-337Fx, SecureToken-337M, SecureToken-337K)

Порядок встановлення
 • Перед першим використанням ключів бажано завантажити та встановити драйвери доступу з офіційного сайту виробника: Алмаз; Кристал; Автор.

 • Далі треба імпортувати до Сонати усі сертифікати до ваших апаратних ключів: "Меню - Криптобібліотека - Переглянути сертифікати - Імпортувати".
  Якщо у вас немає файлів сертифікатів, то їх можна завантажити із сайту вашого АЦСК (де ви оформлювали ключі).

 • Вставте апаратний флеш-ключ (або ключі, якщо у вас їх кілька) до USB-роз'ємів вашого комп'ютера. Одночасно повинні бути вставлені усі ключі, якими ви плануєте користуватися у Сонаті.

 • Тепер можна налаштувати ключі у програмі. Так само, як і для звичайних ключів, на сторінці налаштування підпису натисніть кнопку "Обрати...":

Соната Апаратний ключ

 • У вікні зчитування ключа перейдіть на вкладку "Апаратний ключ". У списку ліворуч будуть відображені усі доступні (вставлені) апаратні ключі:

Соната Апаратні ключі

 • Оберіть ключ зі списку та вкажіть пароль до нього у полі "Пароль". Зверніть увагу, що у списку ключів є категорії носіїв (наприклад, "е.ключ ІІТ Алмаз-1К"), а є самі ключі (зазвичай позначені цифровим кодом, наприклад "019600"); обирати треба саме ключ - у такому випадку праворуч з'явиться напис "Назва: ..."

Соната Встановлення апаратного ключа

 • Потім натисніть "Обрати". Якщо ви вказали правильний пароль та при зчитуванні ключа не виникло ніяких помилок, то на сторінці налаштування підпису ви побачите, що ключ встановлено:

Соната Цифровий підпис

 • Після встановлення всіх ключів збережіть профіль.

 • Подальша робота з апаратними ключами у Сонаті (підписання, відправлення тощо) практично не відрізняється від роботи зі звичайними ключами. Відмінність полягає лише у тому, що у випадку відсутності ключа (забули вставити флеш-ключ до роз'єму або переставили його) Соната може запропонувати обрати його знову (пункт 5).

Корисні поради
 • Імпортуйте всі свої сертифікати вручну перед встановленням ключа - це прискорить процес та захистить вас від помилок при відсутності доступу до серверів АЦСК. Зазвичай, для кожного ключа повинно бути по 2 сертифікати.

 • Після встановлення апаратних ключів не забувайте кожного разу вставляти їх до USB-роз'ємів комп'ютера перед початком роботи у Сонаті.

 • Намагайтеся не змінювати USB-роз'єм для ключа час від часу (вставляйте ключ завжди до одного й того самого роз'єму): це допоможе програмі знайти ключ, а вам - уникнути повторного вибору ключа при спробі щось підписати або відправити.

 • Якщо Соната під час підписання документів або іншої процедури запропонувала вам обрати ключ (наприклад, ви забули вставити його перед початком роботи), то встановіть флеш-ключ до USB-роз'єму, а потім у вікні вибору ключа натисніть кнопку "Оновити список носіїв". Після цього ваш ключ з'явиться у списку.

 • Перевірити правильність введеного паролю можна, встановивши галку "Показати пароль".

Імпорт сертифікатів

При встановленні ключів Соната автоматично звертається до відповідного АЦСК в якому було виготовлено ключі (ЕЦП) і у фоні завантажує потрібні сертифікати. Але можливі випадки коли після введення пароля до ключа користувач програми отримує повідомлення «Не знайдено сертифікат власника особистого ключа. Бажаєте самі обрати сертифікат?». Така ситуація може виникнути тоді коли з тієї чи іншої причини Соната не може знайти відповідний сертифікат самостійно. В такому випадку потрібно інсталювати сертифікат самостійно. Для цього потрібно натиснути «Так» і обрати відповідний сертифікат (файл з розширенням .crt), в разі якщо він був наданий вам разом із ключами. Якщо при цьому з'явиться повідомлення «Сертифікат не знайдено», значить ви обрали не той сертифікат і в такому випадку потрібно завантажити його з сайту відповідного АЦСК, знайшовши його за кодом ЕДРПОУ чи ІНН:

АЦСК ІДД ДФС (безкоштовні ключі податкової)

АЦСК “Україна”
АЦСК ПАТ КБ “Приватбанк”

АЦСК “Мастеркей”
АЦСК “Ключові системи”

АЦСК ДП “Інформаційний центр” Міністерства юстиції

АЦСК АТ “УкрСиббанк”

Збережіть всі наявні там сертифікати та збережіть їх на комп’ютері.

Після цього в Сонаті оберіть пункт «Меню – Криптобібліотека – Переглянути сертифікати»:

Натисніть кнопку «Імпортувати» та оберіть всі потрібні сертифікати: